W

Oldukça uzun bir teaser maratonunun ardından yeni Skoda Kamiq nihayet tanıtıldı. Karoq ve Kodiaq’dan oldukça farklı görünen otomobil, Volkswagen’in T-Cross ile yaptığı gibi genç müşterileri çekmeyi amaçlıyor.

 

Ağabeyleri kadar keskin bir tasarıma sahip olan otomobilin ön far düzeninde ise değişikliğe gidilmiş. Üstte yer alan dört parçalı ince gündüz farı, aynı zamanda sinyal lambası olarak da görev yapıyor. Bir Skoda modelinde ilk kez yer alacak kayan sinyal düzenine sahip arka farlar da otomobile üst düzey bir hava katıyor.

Daha önce ortaya çıkan tasarım eskizleri yeni Kamiq’in devasa jantlara sahip olacağını gösterse de gerçek hayatta otomobilin jantları 18 inçlik bir boyuta sahip. 4.24 metre uzunluğa sahip crossover modeli, 400 litrelik bir bagaj hacmi sunuyor. Arka koltuklar kapandığında ise hacim 1,395 litreye kadar çıkıyor.

 

Otomobilin kabini büyük ölçüde kompakt hatchback modeli Scala’dan alındığı için bu konuda anlatılacak çok bir şey yok. Üst modellerin tamamen dijital 10.25 inçlik bir gösterge paneli ile geleceği tahmin edilirken, bilgi eğlence sisteminin dokunmatik ekranlarının 6.5, 8 ve 9.2 inç seçenekleriyle sunulacağı biliniyor. Yeni Kamiq, şeritte tutma asistanı, adaptif hız sabitleyici ve otomatik frenleme gibi bazı asistan teknolojiler de sunuyor.

 

Otomobilin motor seçenekleri arasında, 115 bg üreten 1.0 litrelik üç silindirli benzinli motor ve 150 beygir güçlük 1.5 litrelik dört silindirli benzinli ünitenin yanı sıra 1.6 litrelik 115 bg’lik bir dizel motor yer alıyor. Ayrıca yelpazede doğalgazla çalışan bir ünite daha sunuluyor. Yalnızca ön tekerlekten çekiş sistemiyle sunulan araçta DSG şanzıman opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Skoda Kamiq’in önümüzdeki hafta düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkması ve bu yılın ilerleyen aylarında da satışa sunulması bekleniyor.

2019 Skoda Kamiq çok tercih edilecek bir model

Motor tarafına geldiğimiz zaman 2019 Skoda Kamiq dört farklı motor seçeneğiyle elde edilebiliyor. Önden çekiş sistemi üzerine kurulan araç, burada tek bir dizel motor ile geliyor. Bu 1.6 litre TDI motor 113 beygir güç üretiyor. Benzinli tarafta 1 litre 94 beygir, 113 beygir veya 1.5 litre 148 beygir güç üreten seçenekler tercih edilebiliyor. Aracın bir sportif RS versiyonu sunulmayacak deniyor. DSG otomatik şanzıman ile kombinlenebilen araçta, birçok faydalı sürüş destek sitemi de bulunuyor. Kompakt SUV pazarına yeni bir renk katacak Kamiq’in henüz satış fiyatı konusunda yapılmış bir açıklama bulunmuyor. Ancak fiyatın Seat Arona ile benzer bir seviyede olması bekleniyor

Kaynak: Skoda